Plánujete cestu do Ameriky? Mám pro vás přehledného průvodce, jak postupovat krok za krokem, abyste před odletem do USA nezapomněli na nic důležitého. 

1. Zajistěte si platný biometrický cestovní pas

Pro cestu do Spojených států amerických potřebujete biometrický cestovní pas. Poznáte ho podle symbolu rozpůleného obdélníku s kolečkem na přední obálce obálce. Cestovní pas musí být platný po celou dobu pobytu v USA.

O cestovní pas můžete požádat v místně příslušné obci s rozšířenou působností, nebo na příslušné městské části. Cena pasu je 600 Kč za dospělého a 100 Kč za dítě do 15 let. Zákonná lhůta pro vydání cestovního pasu je 30 dní, obvykle je proces rychlejší.

V časové tísni vycestujte na rychlopas. Vydává se do 6 pracovních dnů, cena za dospělého je 4 000 Kč, u dětí do 15 let se platí 2 000 Kč.

2. Vyplňte elektronickou registraci ESTA

Plánujete-li do USA vycestovat na dobu maximálně 90 dní a nehodláte-li ve Státech pracovat, vyplňte cestovní registraci ESTA. Zabere to 10 minut, schválená ESTA vás opravňuje vycestovat do USA.

Za vyplnění se platí 4 $ (86 Kč), v případě schválení se odečte dalších 10 $ (215 Kč). Jestliže jste v USA nepobývali nelegálně a nehodláte tam dělat nic nelegálního, na 99,99 % vám bude cesta schválena. ESTA lze zaplatit pouze platební kartou, o zaplacení můžete požádat někoho blízkého.

Cestovní registraci ESTA doporučuji vždy vyplnit před koupí letenky. V případě neschválení cesty mohou vzniknout problémy s vrácením peněz za letenku.

3. Kupte si letenku do USA

Jestliže vám byla cestovní registrace schválena, rezervujte si letenku do USA. Vždy kupte nejprve letenku a poté rezervujte hotel. Tento postup je levnější, než když si zajistíte nejprve ubytování.

Při výběru letenky mějte na paměti, že na prvním letišti v USA budete absolvovat pohovor s imigračním úředníkem. Pokud poletíte dále, počítejte se zhruba dvouhodinovou časovou rezervou na přestup a na pohovor.

Na prvním letišti v USA si také musíte vyzvednout zavazadla (platí pouze na letu tam). Máte-li všechny lety vystaveny na jedné rezervaci, o zavazadla na ostatních letištích se nestaráte.

4. Zajistěte si ubytování v USA

Když už znáte termín pobytu v USA, rezervujte si ubytování.

Kromě hotelů a motelů dejte šanci ubytování v soukromí přes Airbnb. Plusem může být nižší cena, možnost nakouknout do běžného života Američanů nebo výhodný dlouhodobý pronájem.

Cena ubytování v USA se odvíjí od aktuální poptávky. Během sezóny bývají pokoje ve větších městech rychle vyprodané a ceny těch zbývajících rostou. To se vyplatí rezervovat s co největším předstihem. U road tripů můžete motel vybírat až během cesty.

5. Pronajměte si auto

Pokud v Americe plánujete navštívit několik měst a památek, bez auta se neobejdete. Třeba v Los Angeles je hromadná doprava peklo a do národních parků vlaky nebo autobusy prakticky nejezdí.

Půjčení auta v USA je nejvýhodnější přes internet, dle mých zkušeností 2-3 měsíce před vyzvednutím. Pronájmem až na místě téměř jistě přeplatíte.

Doporučuji najednou porovnat nabídky více půjčoven v daném místě, umí to třeba RentalCars.com. Určitě si přečtěte tyto tři články:

6. Zařiďte si mezinárodní řidičský průkaz

Půjčujete si auto a připadla na vás ta čest být řidičem? Požádejte v místně přislušné obci s rozšířenou působností, nebo na magistrátu o mezinárodní řidičský průkaz do USA dle ženevské Úmluvy.

Ve Spojených státech sice běžně uznávají český řidičák s logem EU, ale existují výjimky. Kamarád mezinárodní řidičák neměl a na Havaji mu nepůjčili auto.

Platnost mezinárodního řidičáku je 1 rok, cena za vystavení činí 50 Kč. Řidičák se vydává na počkání.

7. Sjednejte si cestovní pojíštění

Průměrné náklady na léčbu turisty v USA činí asi 230 000 Kč. Jestli bych někam nejel bez dobrého cestovního pojištění, tak právě do Ameriky.

Nejsnáze si cestovní pojištění vyřídíte přes internet, výhodou je možnost porovnání nabídek několika pojišťoven. Nejlevnější pojištění obvykle není to nejvýhodnější, porovnávejte vždy výši krytí.

Dvě rady k pojištění do USA: Pozorně si čtěte pojistné podmínky zejména v sekci výluk. Jestliže plánujete provozovat extrémní sporty (často stačí surfing nebo paragliding), musíte se připojistit.

8. Vytvořte si itinerář cesty po USA

Časově nejnáročnější, ale také nejzábavnější částí příprav na cestu je tvorba programu. Na začátek si přečtěte rady pro cesty do USA.

Plánujete-li ve Spojených státech navštěvovat národní parky, přečtěte si o pasu America the Beautiful. Ušetří vám dost peněz, stejně jako rady jak levně cestovat po USA.

Po představu si nastudujte ceny potravin v USA a detailní itinerář road tripu po západním pobřeží. Při tvorbě itineráře počítejte s tím, že všechno nestihnete. Proto si nechte v programu den navíc a určete si, co můžete vynechat.

9. Zkontrolujte si roaming a zablokujte data

Odlet se kvapem blíží. Zkontrolujte si, zdali máte u svého telefonního čísla aktivovaný roaming mimo Evropskou unii.

Nechcete-li v USA využívat drahý datový roaming, zablokujte si ho v telefonu nebo zavolejte na infolinku. Pro jistotu si zkontrolujte strop měsíční útraty, volejte přes mobilní aplikace Messenger, WhatsApp nebo Skype.

10. Zkontrolujte si platební kartu

Nejprve si ověřte platnost karty, údaj je vyražen na přední straně. Pokud jste platební kartu dosud nepoužívali v zahraničí, zavolejte do banky a ověřte si, jestli je to možné.

Banku zároveň informujte o svém pobytu v USA. Jestliže po několika letech placení v tuzemsku kartou zaplatíte v zahraničí, banka to může brát jako podezření ze zneužití karty. Již několikrát mi z banky volali do zahraničí, jestli o transakci vím, nebo mají kartu zablokovat.

Nakonec zkontrolujte a případně upravte limity pro platby kartou. V 99,99 % případů si v USA vystačíte s debetní kartou, nemusíte žádat o kreditní.

11. Jak si zabalit kufr do USA

Při balení zavazadel pamatujte na to, že si v Americe nakoupíte spoustu suvenýrů a na cestě zpět bude kufr těžší a věcí víc.

Nezapomeňte na cestovní adaptér a rozdvojku, v USA se používají jiné zásuvky. Já si do kufru vždy dám velkou lahev s vodou. Po přistání mám žízeň a ceny na letištích jsou vysoké. Místo zámečků používám praktičtější stahovací svorky na kabely. Američané kufry namátkově kontrolují a mohou zámek přestřihnout.

Dovoz některých potravin do USA je omezen, raději si projděte seznam zakázaných položek. Léky pro osobní potřebu si do USA můžete vzít, jen si přečtěte moje doporučení.

12. Odlet do USA

Máte-li všechny lety na jedné rezervaci, zavazadla po odbavení uvidíte až na prvním letišti v USA. Letíte-li po trase Praha - Londýn - New York - Las Vegas - El Paso, kufr odevzdáte v Praze a vyzvednete si ho v New Yorku a pak až v El Pasu. Na cestě zpět je odbavíte v El Pasu a vyzvednete v Praze.

Na některých letištích (třeba Amsterdam) projdete bezpečnostním pohovorem. Ten má zabránit vycestovat lidem, kteří by stejně do USA nebyli vpuštěni.

Pohovor provádí soukromá firma, platí si ho aerolinky. Pokud by někoho imigrační pracovníci nevpustili do země, cestu zpět mu hradí právě letecká společnost. Nemáte-li v Americe škraloup a nehodláte-li tam pracovat načerno, nemusíte mít obavy.

13. Vyplňte formulář o celní deklaraci

Před přistáním v USA budete v letadle vyplňovat formulář celní deklarace (Customs Declaration).

Ve formuláři se vyplňuje pár informací o vás a o tom, co do USA vezete. Odevzdává se po příletu a po vstupním pohovoru. Ve formuláři nelžete, celníci si čas od času někoho vyberou na namátkovou kontrolu.

14. Připravte se na vstupní pohovor do USA

Na prvním letišti v USA vystoupíte z letadla a hned absolvujete vstupní pohovor s imigračním úředníkem. Trvá pár minut a rozhodne o tom, zdali vás vpustí do země a na jak dlouho.

Pakliže jste v USA nepřetáhli povolený pobyt, nechcete tam pracovat načerno nebo páchat jiné zlo, na 99 % vás pustí. Občas se stává, že je někdo poslán na podrobnější pohovor do oddělené místnosti. Je to nepříjemné, ale ještě to neznamená zamítnutí vstupu do země.

Problémoví cestující jsou posláni zpět do výchozí destinace na náklady letecké společnosti. Při pohovoru buďte usměvaví, vyhněte se nervozitě, odpovídejte jasně a hlavně nelžete. Když neumíte anglicky, napište si odpovědi na papír.

15. Nakupujte a utrácejte

V USA můžete téměř všude platit kartou. Pokud se přijímaní karet obchodníkovi kvůli souvisejícím poplatkům nevyplatí, najdete v provozovně bankomat. Doporučuji používat kartu a s sebou si vzít jen záložní hotovost.

Při nákupech v USA si dejte pozor, jestli je v ceně zahrnuta daň. Ta se obvykle přičítá ke konečné ceně a na cenovkách uvedena není. V některých státech můžete jako cizinci žádat vrácení daně.

Po příletu do ČR jste povinni všechno dražší zboží přiznat a odvézt z něho clo a DPH. Osvobozeny od DPH jsou suvenýry v hodnotě do 430 eur u dospělých a do 200 eur u dětí do 15 let. Na letištích se provádí namátkové kontroly.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky