Co musím udělat, pokud chci studovat v Americe

Pokud zvažuješ studium v zahraničí, tak je v první řadě důležité si představit pár základních principů, které stojí za promyšlení.

Princip #1: Cesta každého jednotlivce je unikátní.

Možnost studia v zahraničí je dosažitelná a může být extrémně nápomocna v cestě za tvými cíli. Je ale nutné si říct, že studium v zahraničí není jediná možnost, jak dosáhnout svých cílů. Možností, jak vyjít z davu a získávat nové zkušenosti, díky kterým kariérně poskočíš, je mnoho. Patří mezi ně třeba stáže, dobrovolnické pobyty, pracovní zkušenosti a další.

Pokud ti studium v zahraničí dává smysl a chceš do toho jít, tak je dobré mít ty nejlepší informace a být co nejlépe připraven na celý proces.

Princip #2: Sbírej kvalitní informace

V dnešní době je snadné získat informace na jakékoli téma. A téma studia v zahraničí není výjimkou. Množství informací má ale také stinnou stránku, a to že je těžší se orientovat v tom, zdali jsou informace kvalitní a také hlavně relevantní pro tvoji specifickou situaci.

Určitě je dobré nechat se inspirovat příklady lidí, kteří studiem v zahraničí prošli v minulosti, a hledat spojitosti pro svůj proces. Ale zároveň je nutné mít zdravý odstup od konkrétního případu a tvořit si svoji cestu.

Princip #3: Kvalitní příprava se vždy vyplatí

Studium v zahraničí se teoreticky dá řešit během posledního roku studia na střední škole, ale určitě to není ideální přístup k věci.

Je vždy lepší plánovat a vytvořit si co nejlepší pozici pro přípravy přihlášek, a to znamená značné množství času stráveného na plánování a samotné přípravě na podání přihlášek.


Studování

Jako student můžete do USA vycestovat již na střední škole. V Americe se jim říká high schools a nejčastěji můžete vycestovat na jeden akademický rok (10 měsíců). Možné jsou ale i kratší programy. Podmínkou je věk mezi 15 a 18,5 lety. Agentury tento pobyt často zajišťují s bydlením v hostitelských rodinách. Program vysokých škol se pak v Americe dělí na pregraduální (bakalářské studium) a postgraduální (magisterské či doktorandské studium).
V zásadě platí, že vždy je snadnější nechat si při výběru školy poradit zkušenou agenturou, která může některé důležité kroky udělat za vás. Zapsat se ke studiu v USA totiž vůbec není jednoduchý proces. Součástí přijímacího procesu jsou jazykové testy, potvrzení od doktorů a učitelů, neustálé vyplňování formulářů, kontakt s ambasádou a hostitelskou rodinou či univerzitou - jednotlivé kroky se mohou lišit podle studijního programu, agentura vám ale může zásadně pomoci při prokousávání se byrokratickými požadavky, ač si trochu připlatíte. Na výběr máte z celé řady agentur, pobyty v USA na středních školách zajišťují mimo jiné například Student Agency, Studyline, Cool Agent, World Experience, CCI - Akce v pohodě a další.
Pátrat můžete ale samozřejmě i sami. V takovém případě pro vás budou nejvhodnější asi internátní školy (boarding schools), které poskytují finanční pomoc a bydlení přímo v areálu školy. Více si můžete přečíst zde. V případě vysokých škol je situace podobná. S výběrem univerzity a stipendií vám může pomoci Fulbrightova komise nebo EducationUSA, která sdružuje poradenská centra podporovaná americkým ministerstvem zahraničí. Další možností je program ISEP ISEP podporující stážisty nebo samostatné hledání například přes Dům zahraničních služeb při MŠMT nebo Centrum zahraničních studií při Masarykově univerzitě, kde najdete celou řadu ojedinělých nabídek stipendií a zvláštních jednorázově vypsaných programů.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky