Praktické informace

05.04.2022


Co dělat při krádeži vozu?

Krádeže vozů nebo jejich částí nejsou v USA tak běžné, občas k nim ale dochází. Zcizení vozu předejdete alespoň zablokováním volantu ocelovou pákou. Před opuštěním vozu ukliďte věci z kabiny do kufru, aby nepřitahovaly nechtěnou pozornost. Při krádeži i přepadení neprodleně zavolejte policejní hlídku (tel. 911).
Pokud vám ukradnou auto, které máte jen vypůjčené z půjčovny, půjčovnu okamžitě kontaktujte. Snad ke všem smlouvám o půjčení patří i pojištění, které se vztahuje i na případ krádeže. Podmínky pojištění se liší a záleží na tom, jaký jeho rozsah si vyberete. 

Proč se nechat pojistit ještě před cestou?

Jak se pohybují ceny za ošetření v USA? Vyšetření při podezření na infekci stojí kolem 100 dolarů, vytržení zubu se pak pohybuje mezi 150 a 650 dolary. Státní zdravotnická zařízení jsou vždy levnější než ta soukromá. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje uzavírat cestovní pojištění alespoň do výše plnění 1 000 000 Kč, pojištění pro přepravu hospitalizovaného do Česka a také repatriaci zemřelého. Pojišťovny samotné doporučují pojištění do výše 3 000 000 Kč.

Lidé bez zdravotního pojištění se samozřejmě pomoci dočkají, ihned po stabilizaci zdravotního stavu jsou však propouštěni z nemocnic a následuje vymáhání dluhu. Když se do USA vydáte bez pojištění, nepočítejte s tím, že vám dluh odpustí, protože jste cizinec. Zaplatit musíte tak jako tak. Vždy je lepší pojistit se hned před cestou a mít jistotu už od prvního okamžiku vkročení na americkou půdu.

Taxi

Ježdění v USA taxíkem (taxi, cab) je naprosto normální. V lidnatých a nepřehledných aglomeracích se dokonce vyplatí více než bloudění vlastním vozem. Okrádání zákazníků jako v ČR prakticky neexistuje. Řidič taxi je povinen zapnout při nástupu taxametr. Jedeme-li například ve čtyřech, zaplatí každý z dříve vystupujících cenu na taxametru. Nikoli jako u nás, kde poslední zaplatí celou trasu. Obvykle se nechá šoférovi spropitné 10-15 % z ceny. A třeba Washingtonu DC se cena neřídí podle taxametru, ale podle územních pásem.

Rady a tipy

Taxi vozy potkáte ve velkých městech takřka na každém rohu, v těch menších si je ale musíte objednat po telefonu. Zpravidla to však nebývá problém, protože právě i v menších městech taxi služby jsou a logistiku mají zvládnutou.

Většina taxi vozů má žlutou barvu a do klasického se vám vejdou dva kufry. Až budete taxi objednávat, řekněte dispečerovi, odkud kam chcete odvézt, v kolik hodin a zda máte speciální požadavky (vůz s více místy, větší prostor pro zavazadla atp.). Je možné, že se vás dispečer zeptá, jak si budete přát jízdu uhradit, tak se nelekejte, je to běžné.

Ceník nejčastěji najdete uvnitř vozu. A jak poznat, zda je taxi volné? Pokud na cedulce na střeše nic nesvítí, máte smůlu a vůz je obsazený. Svítí-li na něm registrační číslo, je volné a můžete ho využít. Svítí-li nápis off duty, je vůz nedostupný, řidič například nemá právě službu.


Dovoz aut a motorek z USA

Říká se, že dovoz aut a motorek z USA je výhodný, levný. Zvlášť pokud si chcete pořídit auto z vyšší cenové kategorie, můžete ušetřit desítky i stovky tisíc, když si ho necháte dopravit ze Spojených států. Samozřejmě ale platí určitá pravidla a omezení.

Vždy se řiďte jistými náklady. K ceně automobilu v USA přičtěte částku za dopravu a pojištění, což je asi 65 tisíc Kč. Úprava automobilu podle norem EU a jeho přizpůsobení dopravě v Evropě včetně vyřízení technického průkazu a poplatku za firmu, která vše vyřizuje, stojí asi 80 tisíc Kč. Dále musíte uhradit CLO, DPH a celní deklaraci, což například u automobilu s pořizovací cenou 400 tisíc Kč činí 150 tisíc Kč. Celkem tedy k ceně 400 tisíc Kč za automobil přičtěte necelých 300 tisíc Kč. A potom porovnejte s cenou u nás. Stejně tak je to s motorkami.

Autoatlas

Nejlepším, nejpřehlednějším a nejpodrobnějším společníkem při cestách po USA je autoatlas National Geographic Road Atlas. V USA jej koupíme v knihkupectvích (cca $15-20, k dostání rovněž v ESO travel, www.esotravel.cz). Vystačíme i s autoatlasem AAA (American Automobile Association), který je k dostání i v českých knihkupectvích. Je ale poněkud nepřehledný.

Během cestování po Spojených státech na vlastní pěst se nespoléhejte jen na navigaci a na připojení k internetu. Vždy je dobré mít možnost udělat si představu, v jakých místech se nacházíte, což je s mapou jednodušší. Dostanete-li se do místa, kde nebude signál, jen těžko to zjistíte pomocí internetu. 

Poštovné a jak poslat dopis do USA?

Dopis do USA je zřejmě nejjistější posílat přes agentury, které se na korespondenci do této země specializují. Cena se pohybuje kolem 800 Kč a doručení trvá něco málo přes 24 hodin. Na poště zaplatíte dle váhy dopisu od 37 do 337 Kč a dopis dojde adresátovi asi za 5 dní.

Kde koupit redukci na americkou zásuvku?

Redukci z české na americkou koupíme v obchodech Radio Shack, Best Buy, Circuit City, Wal-Mart a také v knihkupectvích s oddělením map a turistických průvodců. Odlišnosti jsou i u videorekordérů a televizí, neboť v USA se používá televizní systém NTSC na rozdíl od evropského PAL-SECAM. Videokazetu nahranou v NTSC na běžném přístroji nepřehrajeme a televize nám bude doma k ničemu. 

Elektřina a TV

Mějme na paměti, že Američané používají v elektrické síti rozdílné napětí - 110 voltů s frekvencí 60 herzů. Holicí strojek a další spotřebiče z Česka na 220 voltů nebudou bez přepínače napětí za mořem fungovat. S ohledem na tento rozdíl musíme být ve střehu při nákupu spotřební elektroniky. Zdroje s přepínatelným napětím mají standardně zabudované jen počítače a některé dražší přístroje. Také zásuvky jsou v USA jiné.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky